fbpx

שחרור מהרגלים ישנים ובניית זהות עוצמתית

שלוש שנים עברו מאז פגשתי את עדי (שם בדוי) לאחרונה, בטלפון היא אמרה שהיא רוצה להתייעץ איתי בנושא מקצועי. במהלך שלוש השנים האחרונות שוחחנו מפעם לפעם בטלפון והייתי מודעת לשינוי שהתחולל בה אך שום דבר לא הכין אותי לאישה המרשימה ושופעת הביטחון שנכנסה אלי לחדר. לבושה בספורט אלגנט וכתפיה זקופות, חיוך על שפתיה והיא זורקת לעברי את ה"מה קורה?" הרגיל שלה.
את עדי פגשתי לראשונה כארבע שנים קודם ויחד עברנו מסע שינוי מרתק ופורץ דרך. במהלך עבודה שנמשך כחצי שנה ואשר את עיקריו אביא כאן לפניכם סייעתי לעדי להשתחרר מהרגלים ישנים ולצור את הזהות אותה היא ביקשה לעצמה, זהות שהיא שדרגה ושכללה במהלך שלוש השנים האחרונות.

הפגישה הראשונה
עדי הגיעה לראשונה לפני ארבע שנים בעקבות הפניה של חברה, בחורה נאה בת 28 עובדת בשירות לקוחות, גרה אצל ההורים וללא זוגיות. כששאלתי אותה מה המטרה שלך ? על מה תרצי לעבוד ?
עדי ענתה – "אני חייבת שינוי, בזוגיות, בעבודה, במגורים, חברים, אני צריכה לשנות הכול!"
לכאורה עדי הציגה בפני לפחות 4 מטרות שונות אך משהו בה אמר לי שלכל המטרות יש מפתח משותף (מה שאנחנו מכנים אפקט מטריה).
לכן עוד לפני הגדרת המטרות בחרתי לשאול: מה מונע ממך מלעשות את השינויים הרצויים?
עדי ענתה: "אני פשוט פחדנית, אני פוחדת מהכול מכול דבר"
תני לי דוגמאות הקשתי
עדי השיבה: "יש בחוץ חושך ופחדתי להגיע אליך, פחדתי מהכלב שנבח, כמו שאמרתי לך אני פוחדת מהכול.
או קיי, בואי נבדוק אמרתי והצבעתי על השולחן, את פוחדת מהשולחן – "ברור שלא", את פוחדת מהכיסא – "לא" צחקקה עדי ונתנה לי מבט של את צוחקת עלי. טוב המשכתי אז מצאנו לפחות שני דברים מהם את לא מפחדת. יש לי הרבה דפים ודיו בואי נעשה רשימה של כל הדברים מהם את פוחדת.
במשך כעשרים דקות עדי מנתה לי 30 דברים מהם היא פוחדת. בכל פעם שהיא נעצרה עודדתי אותה להמשיך ולמנות באמת כל דבר בעולם שהיא מפחדת ממנו, לבסוף עדי עצרה ואמרה, כן זהו, אלה הדברים. מעולה עניתי זו רשימה סופית ואנו עומדות להתמודד אתה דבר דבר עד לשחרור הסופי.
עכשיו נחזור להגדרת המטרות שלך, דמייני לרגע שאת משוחררת לחלוטין ובטוחה לגמרי – כיצד תראה הזוגיות שלך? העבודה שלך? המגורים? החברים? בואי נצור את תמונת העתיד אותו את רוצה לחיות.
לתיאור תמונת העתיד הוספנו מראות, קולות, וגם תחושות, רגשות ומחשבות. אפשרתי לעדי לחוות את העתיד בכל החושים ונפרדנו עד לשבוע הבא.

הפגישה השנייה – העצמת משאבים ומיון
בתחילת הפגישה השנייה בחרתי להעצים את עדי במשאבים בעזרת הטכניקה – מעגל המצוינות. היכולת לחוות את המשאבים שלה ולעגן אותם אפשר לי לחבר את עדי להנחת היסוד – לכל אדם יש את המשאבים להם הוא זקוק על מנת להשיג את מטרותיו. עוגן המשאבים היה מאוד חיוני גם מכוון שידעתי שבמהלך הפגישה נדון רבות בפחדים ורציתי לספק לנו "כפתור מילוט" שיאפשר מעבר מהיר למצב משאבי בתוך שיחה שעוסקת בפחדים.
בחלק השני של הפגישה עסקנו ב"מיון", הסברתי לעדי מהי פוביה ושבמצב פובי האדם חווה תגובה פיזיולוגית. עברנו על כל רשימת 30 הפחדים ובררנו מתי קיימת תגובה פיזיולוגית (דופק מהיר, הזעה, רעידות וכדומה). מצאנו חמישה מצבים בהם מתרחשת תגובה פיזיולוגית.
אז ביקשתי מעדי שתלמד אותי כיצד היא מפחדת במצבים בהם אין תגובה פיזיולוגית (חילוץ אסטרטגיה), מתוך השיתוף שלה הבנתי שמדובר בתגובה התנהגותית אוטומטית. שיקפתי לעדי את התובנות שלי והזכרתי לה את ההתחייבות שלי. כאן התחלתי לערוך ריפרימינג ל"פחד" – ואמרתי לה: "אנחנו עומדות לשחרר אותך מכל 30 הנושאים שהזכרת, תחילה נשחרר את חמשת הפוביות ואז נעבור לעבוד עם ההרגלים ההתנהגותיים ונאפשר לך ללמוד תגובות חדשות ואקולוגיות לשינוי אותו את רוצה לצור בחייך".

פגישות שלוש עד שבע – שחרור פוביות
במהלך חמש הפגישות הבאות עסקנו בשחרור מפוביה עבור חמשת הנושאים שזיהנו כפוביה, השתמשתי בטכניקה "ריפוי מהיר לפוביה" לעיתים שילבתי רכיבים של ריפוי טראומה כאשר עלו אירועי מקור דרמטיים. בין לבין המשכנו לעבוד על חיזוק משאבים בעזרת עוגנים, שיח ודמיון מודרך.
בפגישה השביעית ערכתי לעדי קידוד מחדש בכדי להכליל את היכולת לקדד אירועים קשים ולשחרר מהם את הרגש.

פגישה שמינית – הכנסת מטרה לשרירים וחילוץ הפערים ברמות הלוגיות
פגישה זו התרחשה כחודשיים לאחר תחילת העבודה שלי עם עדי. העצמת המשאבים ושחרור הפחדים כמו גם הקידוד מחדש נתנו את אותותיהם. עדי התחזקה, הדיבור שלה הפך בטוח יותר, היכולת שלה לנתח סיטואציות חברתיות ממקום בטוח אך גם חומל השפיע על מערכות היחסים שלה בבית, במשפחה ועם חברים.
בתחילת הפגישה הוקרתי את עדי על השינוי שהיא יוצרת בחייה והזמנתי אותה להוקיר את עצמה. הזכרתי את הגדרת המטרה והזמנתי אותה לעדכן את המטרה ולדייק אותה אפילו יותר. עם המטרה המעודכנת נגשנו לבצע את הטכניקה "הכנסת מטרה לשרירים". טכניקה זו אשר מבוססת על הרמות הלוגיות (הרמות הלוגיות הוגדרו ע"י גרגורי ביטסון והובאו לשדה הNLP ע"י רוברט דילץ ושותפיו לעשייה ב NLPU טוד אפשטיין וג'ודית ד'לוזייר) משמשת אותי בשתי רמות – 1. יצירת מוטיבציה, 2. זיהוי הפערים בין המצב הקיים אצל המונחה למצב הרצוי בכל אחת מהרמות הלוגיות.
אחרי שהשקענו חודשיים של עבודה בשחרור הפחדים וחיזוק המשאבים רציתי לעלות את רמת העבודה לטיפול באמונות וזהות.
ברמת הזהות עדי ראתה עצמה כילדה קטנה ומפונקת בעוד בהתאם למטרה שלה היא רוצה להפוך לאישה חזקה ומובילה. ברמת האמונות עלו אמונות מגבילות שקשורות לזהות שלה וכן אמונות מגבילות הקשורות לעולם "זה עולם של גברים" , "נשים צריכות להיות יפות ולשתוק" ועוד.

פגישה תשיעית – הטבעה מחדש ושינוי אמונות בין דורי
הפגישה התשיעית נוהלה כפגישה כפולה, זיהוי האמונות הנשענות על העברה בין דורית גרם לי לבחור בטכניקה "הטבעה מחדש" בגרסה מורחבת (פותח ע"י טוד אפשטיין), המאפשרת עבודת עומק לשחרור אמונות מסוג זה.
זו הייתה פגישה פורצת דרך שעסקה בזכות של אישה להצליח ולבלוט. שחרור מאמונה בין דורית מאפשר למונחה לנתק את רצף העברת האמונה המגבילה מדור לדור ובכך מעלה את השינוי עד לרמת הרוחניות (ברמה זו אנו עונים על השאלה למען מי ולמען מה אני עושה את כל זה). כאשר השינוי מגיע לרמת הרוחניות האדם חווה התעלות נפש ורמת המוטיבציה לשינוי עולה במידה ניכרת.

פגישה עשירית – שחרור מהרגלים
בתחילת הפגישה העשירית שלפתי שוב את "רשימת ה – 30" ושאלתי את עדי מה היא מרגישה וחושבת כשהיא מסתכלת על הרשימה. זה מאחורי היא אמרה לי, אפילו הזמנתי צניחה חופשית ליום ההולדת שלי, זו עומדת להיות חגיגת הניצחון שלי על הפחד. בזמן שליבי מנתר בתוכי בגאווה והיסטריה בו זמנית שאלתי ומה לגבי אותם הרגלים התנהגותיים? האם גם הם נעלמו? "כמעט נעלמו, פה ושם הם חוזרים אך לא במידה שהיו בעבר". לשחרור מלא ביצענו ריפרימינג בשישה צעדים.

פגישה 11 – יישור רמות לוגיות
בשלב הזה כשלושה חודשים מתחילת העבודה ידעתי שאת עיקר עבודת העומק ביצענו וכעת חשוב להטמיע את השינוי בכל הרמות הלוגיות. בצענו את הטכניקה "יישור רמות לוגיות" גם הפעם בגרסה המורחבת (פותח ע"י טוד אפשטיין) ויצרנו אינטגרציה בכל הרמות הלוגיות תוך שילוב העבר ההווה והעתיד.

פגישה 12 והמשך ליווי
הצעתי לעדי לשנות את פורמט העבודה ולעבור למפגשים של אחת לשבועיים שלושה. עדכנו וחידדנו את המטרות בכל אחד מתחומי החיים – קריירה, זוגיות, משפחה, חברים. עבור הקריירה יצרנו תכניות עבודה בעזרת המודל של וולט דיסני ועדי נרשמה ללימודים במסלול מקצועי שמעניין אותה ואשר בעבר לא העזה לחשוב שהיא מסוגלת להצליח בו (תחום שזוהה אצלה כגברי). בתחום הזוגיות היא התחילה לצאת עם גברים שמוכנים לקבל ערך של שוויון בזוגיות ואשר התלהבו מהעוצמה האישית שעדי התחילה להקרין ומשאיפותיה המקצועיות. הביטחון והסיפוק בתחום הקריירה והזוגיות השפיעו באופן טבעי על היחסים עם המשפחה והחברים.
נפרדתי מעדי לאחר שלושה חודשים של ליווי (כחצי שנה מפגישתנו הראשונה) תוך הבטחה שאני כאן בשבילה והיא תמיד תוכל לפנות אלי לעצה טלפונית, פגישה חד פעמית או סדרת מפגשים במידת הצורך.
אז כשעדי התקשרה לפני כשבוע הייתי סקרנית לדעת על מה היא תרצה לדבר, "אסביר לך כשנפגש" אמרה לי.
עדי התמקמה מולי על הכיסא עם חיוך מאוזן לאוזן, רציתי לשתף אותך היא אומרת לי, התפטרתי מהעבודה לפני כשנה והקמתי עסק עצמאי. מקום העבודה הקודם מפרגן לי ויש לנו מספר שיתופי פעולה. אני שוקלת להיכנס לתחום פעילות נוסף ורוצה להתייעץ אתך האם וכיצד כדאי לעשות זאת.
ואז היא שלפה את טיוטת התכנית העסקית לתחום החדש, על הטיוטה התנוסס הלוגו שלה אותו לא אחשוף, רק אומר שזו אחת המטאפורות היפות שראיתי לעוצמה ונשיות בו זמנית.
עדי הוא כמובן שם בדוי ולצורך המאמר שונו מספר נתונים בסיפור הרקע. יחד עם זאת סידרת הטיפולים ומהות העבודה נשארה נאמנה למקור.

למידע נוסף אודות קורס תהליכי שינוי ברמת הזהות

הכותבת: טלי בן יעקב, NLP Master Trainer, מייסדת המכללה להכשרת מאמנים NLP STEPS, ממקימי לשכת ה NLP הישראלית וחברה בוועד המנהל של העמותה. מאמנת אישית ועסקית מובילת תהליכי שינוי.

 

בוגרים מספרים

צפו בהמלצות בוגרים

מסלול ההסמכה המלא למאמני NLP ב - NLPSTEPS, עם המנחה טלי בן יעקב - מסלול מומלץ, חומרים בנויים בצורה מעולה, מובנת מאוד ופשוטה להבנה ויישום. מרצה מדהימה שאוהבת וקשובה למשתתפים, מסבירה, מנחה ומובילה לכיוונים חדשים ועמוקים.


ילנה ברונשטיין

NLP Trainer, מפתחת שיטת STAR

בחרתי בטלי - לאחר בחינה והשוואה של מכללות ומנחי NLP שונים בשל המקצועיות, מובנות, בהירות, והנעימות שבה הקורס והלימוד מתנהל - ואכן כך היה. קורס מקצועי בנוי היטב, בהיר מאוד ועשיר. טלי היא מנחה שיש לי עוד הרבה מה ללמוד ממנה. ממליצה בחום.


ליאורה נווה

מנחת סדנאות שינוי ומאמנת אישית, NLP Master Practitioner

קורס NLP במכללת NLP-STEPS אצל טלי בן יעקב - נהדר, מקצועי, תורם ומפרה. טלי נהדרת כל כולה נתינה ללומדים מתוך הבנה וידע עמוק של עולם ה NLP ומתוך אמונה ואהבה ללומדים.


ד"ר דינה קדוש

מרכזת מסלול וראש החוג לגיל הרך , NLP Master Practitioner

קורס NLP במכללת NLP-STEPS קורס תורם, מפרה ומפתח גם בהיבט האישי וגם בהיבט המקצועי. טלי היא מנחה מצוינת, קשובה, מקצועית, נינוחה, מאפשרת, מכילה ונעימה בכל מובן.


אורה אמסלם

מאמנת אישית, זוגית ומשפחתית - מנחת הורים, NLP Practitioner

קורס ה- Trainer של - NLPSTEPS , איכותי, מקצועי ועשיר. מי שעוסק ב NLP יעשה טוב אם יפרגן לעצמו את החוויה הייחודית הזו. לבוגרי המאסטר ברצוני להגיד, גם אם אתם רוצים להיות "רק מטפלים" ואין בכוונתכם לפתוח קורסים, אתם חייבים לעצמכם את לימודי הטריינר.


אסתי רוסט

NLP Trainer מאמנת אישית וזוגית, יועצת ארגונית

כמאמן אני מוצא יותר ויותר שימוש בטכניקות NLP ובכלים שלמדתי בקורס. הכלים הפרקטיים משרתים אותי נאמנה בעבודת האימון. טלי היא אדם מדהים והיא ידעה לפשט ולהתאים את מורכבות התהליך אלי באפן אישי.


נחום כץ

מאמן עסקי - NLP Practitioner

לאנשים אשר עוסקים בטיפול, יעוץ ותקשורת עם אנשים - כלי ה NLP פותחים אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות וערוצים ייחודיים למיקוד וקידום המונחה/ מתאמן/ מטופל. מומלץ לכל מי שעובד עם אנשים


ד"ר יועד צופיה

NLP Trainer - ד"ר לחינוך, יועצת ומאמנת בתהליכי שינוי ומיצוי הפוטנציאל האישי

אני ממליצה בחום על קורס ה - Trainer של טלי בן יעקב - NLPSTEPS, השילוב בין תכני ה NLP לתכני ה - SFM, מהווה חוויה של העצמה אישית ומקצועית. זוהי תכנית מנהיגות אישית בשילוב מצוינות מקצועית. מבחינתי זו הייתה השקעה בעתיד המקצועי שלי וזה שווה כל שקל.


שירי בן ארצי

NLP Trainer מאמנת רפואית בעלים של MCI בית הספר לאימון רפואי

השתתפות בקורס NLP עם טלי היה מאוד משמעותי עבורי. הקורס נתן לי כלים לשינוי אישי וגם כלים מקצועיים, המשמשים אותי בקליניקה . טלי מנחה מעולה! קשובה, מקצועית, גמישה . ממליצה לכל אחד – כארגז כלים לחיים ובמיוחד למטפלים, מאמנים, מורים וכל מי שעובד עם אנשים.


בלה שני

הדרכת הורים וייעוץ זוגי - NLP Master Practitioner

טלי אישה עם ידע רב, מקצועית, מפגינה ממלכתיות, רוגע ובו בזמן אסרטיביות בהירות ושיטתיות. טלי היא לגמרי מודל לחיקוי ומפגינה את מה שהיא מלמדת. למרות שכבר עשיתי טריינר והייתה לי תעודה, רציתי ללמוד ולספוג תכונות אלה. אני ממליצה בחום ללמוד אצלי טלי את קורס הטריינר - ויש לי למה להשוות.


יהודית נבעה

NLP Trainer מטפלת ומנחת קורסי הכשרה - NLP , דמיון מודרך והתמקדות.

קורס הטריינר בהובלת טלי בן יעקב ובהנחייתה היה איכותי, מקצועי, מעניין ומעצים. בזכותה העליתי את היכולות והמיומנויות שלי לרף הגבוה ביותר, ממקום "טוב" למצוינות. טלי כיוונה גבוה ולא התפשרה על פחות מזה. היא הובילה כל אחת מאתנו ליצירת חזון אישי ברור לגבי תמונת העתיד שלה וזה חולל שינוי. והכל בדרכי נועם ונדיבות אין קץ.


יעלי גורדון

NLP Trainer מנחת סדנאות, מספרת סיפורים

בקורס "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה" פגשתי את טלי, מנחה מקצועית שאין שני לה, יחס אישי ,טכניקות וחומר ברמה הגבוהה ביותר. התרשמתי מהקורס והרמה המקצועית הייחודית במיוחד בעולם מרובה קורסים ומידע. מקצועיות, יחס אישי והעמקה זה מה שהרגשתי בכל תקופת הלמידה, שהייתה ללא ספק מאתגרת ומהנה.


רחלי שם טוב

NLP Master Practitioner

המרצה טלי בן יעקב, מהווה מודל לחיקוי. הרהיטות בהסברים, בהדגמות, היחס האישי, האכפתיות שכל אחת מאתנו תצליח בגדול. וכמה מילים על הקבוצה - רמת המשתתפים גבוהה, מצאתי חברים לחיים, אנשי מקצוע שיוכלו להמשיך וללוות אותי הלאה ולהוות עבורי כתובת להתייעצות הדדית.


אסתי רוסט

NLP Trainer מאמנת אישית וזוגית, יועצת ארגונית

קורס מקצועי ואיכותי המועבר בצורה מושלמת, מקנה כלים וטכניקות פרקטיים המאפשרים טיפול, העצמה וצמיחה אישיים ולמונחים אחרים. הכל מתבצע באווירה נעימה ובהובלה מקצועית ובטוחה של המרצה, טלי בן יעקב, מומלץ מאוד לכל איש טיפול המעוניין למקסם את יכולותיו.


איתן שחרור

יועץ חינוכי - NLP Master Practitioner

קורס הטריינר אפשר לי להתמקצע ברמה של הבנה עמוקה ויכולת שימוש בכלים, במיומנויות, בעקרונות ובטכניקות וכן לפתח כלים וטכניקות חדשות בהתאם לגישת ה - NLP. הקורס הקפיץ את היכולת שלי לעבוד באופן גמיש ומותאם לצרכי הלקוחות המגוונים שלי. טלי אשת מקצוע מדופלמת ב - NLP !


טליה וינברגר

NLP Trainer, אשת חינוך בכירה, מנחת הורים.

הקורס "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה" הוא קורס חובה לכל אנלפיסט שעובד.ת עם מטופלים. המידע חיוני מאוד לכל עבודת נלפ באשר היא ומוגש בצורה מעמיקה ויסודית. טלי היא מנחה בחסד, גם בעבודת זום, מצליחה לגעת בכל אחת ואחד מהלומדים. היא מביאה גישה צנועה ונעימה, ועונה על כל שאלה בפירוט, בחוכמה ובהמון ניסיון. מומלץ מכל הלב.


ענת ריב"א

NLP Master Practitioner

אני ממליצה בחום על הקורס "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה". טלי מנחה מעולה! מקצועית וניכר הניסיון הרב והמגוון שלה. טלי רהוטה ברורה שיטתית וקשובה. ומשרה ביטחון על הלומדים. קורס טראומה הוא מאתגר מעניין ואצל טלי גם מהנה. ממליצה בחום.


חנה סתיו קוטשר

פסיכולוגית תעסוקתית - NLP Master Practitioner

הקורס - "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה" אין לי מילים לתאר מה הקורס הזה פתח בפניי. עולם שלם של ריפוי של ״מטה קסם״. הפידבקים של האנשים שעברו איתי תהליך עם הכלים האלו עוצמתיים ולא רגילים. ממליצה לכל מטפל, מאמן לעבור את ההכשרה הזו.


הגר מסיקה

מנהלת, מאמנת - NLP Master Practitioner

לימודי nlp אצל טלי זאת חוויה מסוג אחר ולמדתי כמה תארים ותחומי דעת שונים, כאן זה שונה. טלי אישה מיוחדת משכמה ומעלה, מלאת הבנה ואמפטיה לקבוצה ולפרט, בפתיחות, בהומור בריא ומשחרר לצד עומק בחומר.ב סיימתי את המאסטר עם ריפוי אישי וכלים מקצועיים להתמודדויות שונות בחיים שכל אחד ואחת זקוקים לו.


אסתר מזרחי

מאמנת - NLP Master Practitioner

הקורסים יסודיים ומאורגנים היטב. החומרים הלימודיים ניתנים בצורה מרוכזת וברורה. טלי, מורה ומנחה מצוינת! תמיד עונה על שאלות, נותנת הסברים מדויקים, מרחיבה ונותנת ידע ומידע מכל הלב בנדיבות ובהירות. יודעת מתי להעמיק ומתי לשים את הגבולות. אותנטית ומקצועית, מרגישים שהnlp זורם אצלה בדם.


מיכל יהושע

מטפלת בהומאופתיה קלאסית, תטא הילינג - NLP Master Practitioner

הייתה לי הזכות ללמוד את הקורס "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה". קורס יוצא מין הכלל מכל הבחינות, ברמה מקצועית גבוהה ביותר, מתוקתק מא' עד ת', פשוט תענוג מומלץ לכל מנחה ומאמן NLP


איציק קשת

מאמן אישי הוליסטי וסופרוויזר - NLP Master Practitioner

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

וקבלו תכנים מעשירים מעולם ה-NLP לתיבת המייל

דילוג לתוכן