fbpx

אימון NLP ומה שביניהם

אימון (Coaching) , NLP ומה שביניהם

הקואצ'ינג הינו הליך ממוקד תוצאות אשר מטרתו לקדם ולקרב את המונחה לחזון שלו ולמטרות המגוונות בחייו.  המושג לקוח מעולם הספורט אשר בו המאמן מלווה את המתאמן בדרך להשגת התוצאות. בעבר היו נהוגות שתי גישות לאימון: שיטת היהלום – המתאימה לעולם הספורט ואשר בה המאמן מוביל, יודע, מדרבן ולוקח אחריות על התוצאות של המתאמן, שיטת העץ – אשר בבסיסה נמצאת האמונה שאנשים גדולים יכולים מסוגלים והתשובות לשאלות נמצאות בתוכם, בשיטה זו המאמן הוא שותף לדרך ותפקידו לייצר בהירות ולשים סימני שאלה על המובן מאליו, אך האחריות והתשובות נשארים אצל המתאמן. ב –  30 השנים האחרונות התפתח מאוד עולם האימון בעולם ובארץ ואנשים רבים לומדים אימון הן כדרך להתפתחות עצמית והן כמקצוע לחיים. מרבית המקומות שמלמדים אימון נאמנים לשיטת העץ אך למרות זאת קיימת שונות גדולה בשיטות האימון, בתכנים הנלמדים ובהיקף שעות הלימוד. הקואצ'ינג התפתח בעולם כתורה חוץ אקדמית אך הוא נשען על תורות ידועות אחרות כגון: פילוסופיה, ספורט, פסיכולוגיה, ניהול, שיווק, סוציולוגיה ועוד.

למרות השונות הגדולה של שיטות וגישות הקואצ'ינג קיימים מספר מרכיבים אשר משותפים למרבית השיטות:

  • הליך ממוקד מטרה – סדרת מפגשי קואצ'ינג תתחיל לרוב בהגדרת המטרה או המטרות אותן המתאמן מבקש להשיג כתוצאה מתהליך הקואצ'ינג. לעיתים יסייע המאמן (הקואצ'ר) למתאמן למנף את הגדרת המטרות לכדי חזון עתידי מלא.
  • הקשבה – המיומנויות החשובה ביותר של המאמן הינה ההקשבה. המאמן נדרש להקשיב למתאמן באופן אבסולוטי ללא שיפוטיות וללא הבעת הדעה או העצות שלו.
  • שיקוף – ההקשבה מאפשרת למאמן לשקף למתאמן את דבריו, קיימות רמות שונות של הקשבה ושיקוף המאפשרות למאמן לקדם את התהליך האימוני , לייצר בהירות ולפתוח פתח לספק.
  • שאלת שאלות – כפועל יוצא של דברי המתאמן, ההקשבה והשיקוף המאמן שואל את המתאמן שאלות אימוניות אשר מקדמות את התהליך האימוני . הקשבה, שיקוף ושאלת שאלות אימוניות הינה המיומנות המרכזית של המאמן (קואצ'ר).
  • זיהוי חסמים ופרדיגמות/ אמונות מגבילות – בתהליך האימוני נחשפים החסמים אשר מונעים מהאדם להשיג את מטרותיו, דגש רב מושם על הפרדיגמות של האדם הנקראות גם אמונות מגבילות אשר הן מהוות לרוב את החסם העיקרי בהשגת המטרות.
  • התמודדות ופירוק החסמים – המאמן מסייע למתאמן לעבור הליך של חקירה פנימית המאפשרת את שינוי ופירוק הפרדיגמות/ אמונות מגבילות כמו גם התמודדות עם חסמים אחרים.
  • העצמה – כחלק מובנה מהתהליך האימוני המאמן יפעל לטובת העצמת המתאמן ע"י זיהוי המשאבים של המתאמן והעצמת המצבים בהם המתאמן מחובר למשאביו.
  • Being Doing מרבית הגישות מבצעות הפרדה בין עבודה ברמת ההוויה Being לבין עבודה ברמת העשייה הקונקרטית Doing
  • תהליך קצר מועד – תהליכי האימון הינם קצרי מועד והם יסתיימו עם השגת המטרה ע"י המתאמן. רוב תהליכי האימון יתקיימו בטווח של 10 עד 20 מפגשים.

אימון בשיטת NLP

שיטת ה NLP  התפתחה בשנות השבעים של המאה הקודמת והקדימה מעט את התפתחות הקואצ'ינג.

השיטה אשר פרושה המילולי הוא NLP – NEURO, LINGUISTIC, PROGRAMMING הינה שיטה ממוקדת מטרה. מאמן או מטפל בשיטת NLP  יגדיר עם המתאמן שלו את המטרה אותה רוצה המתאמן להשיג, תפקיד המאמן להוביל את המתאמן בדרך היעילה ביותר להשגת מטרתו. שיטת NLP כוללת מיומנויות שפתיות (LINGUISTIC), לרבות הקשבה, שיקוף ושאלת שאלות. כחלק משיטת NLP ילמד המאמן להשתמש במודל לשוני בעזרתו הוא ישאל שאלות וייצר בהירות עבור המתאמנים שלו.  המודל הלשוני של שיטת NLP – המטא מודל מהווה מנגנון ליצירת שאלות חקר ולמעשה נותן את ההסבר הרציונאלי למרבית השאלות האימוניות.

בנוסף לכלים השפתיים ירכוש המאמן בשיטת NLP גם מיומנויות וטכניקות מובנות נוספות אשר יקדמו את עבודתו האימונית לרבות: זיהוי ופירוק חסמים ואמונות מגבילות, העצמה וחיבור המונחה למשאביו, הגדרה וויזואליזציה של חזון ומטרות, עבודה ברמת ה Being וה Doing של המתאמן ועוד.

שיטת NLP  הינה שיטה אימונית ממוקדת תוצאה וקיצרת מועד, הטכניקות האפקטיביות שלה מאפשרות קידום והאצה של תהליכים אימוניים על כן גם מאמנים אשר התמחו בשיטות אימוניות אחרות מוצאים שהכשרה בשיטת ה   NLP מקדמת ומשפרת את עבודתם זאת בעוד רבים אחרים בוחרים ללמוד אימון בשיטת NLP ככלי אימוני ראשי וראשון בעבודתם.

בוגרים מספרים

צפו בהמלצות בוגרים

מסלול ההסמכה המלא למאמני NLP ב - NLPSTEPS, עם המנחה טלי בן יעקב - מסלול מומלץ, חומרים בנויים בצורה מעולה, מובנת מאוד ופשוטה להבנה ויישום. מרצה מדהימה שאוהבת וקשובה למשתתפים, מסבירה, מנחה ומובילה לכיוונים חדשים ועמוקים.


ילנה ברונשטיין

NLP Trainer, מפתחת שיטת STAR

בחרתי בטלי - לאחר בחינה והשוואה של מכללות ומנחי NLP שונים בשל המקצועיות, מובנות, בהירות, והנעימות שבה הקורס והלימוד מתנהל - ואכן כך היה. קורס מקצועי בנוי היטב, בהיר מאוד ועשיר. טלי היא מנחה שיש לי עוד הרבה מה ללמוד ממנה. ממליצה בחום.


ליאורה נווה

מנחת סדנאות שינוי ומאמנת אישית, NLP Master Practitioner

קורס NLP במכללת NLP-STEPS אצל טלי בן יעקב - נהדר, מקצועי, תורם ומפרה. טלי נהדרת כל כולה נתינה ללומדים מתוך הבנה וידע עמוק של עולם ה NLP ומתוך אמונה ואהבה ללומדים.


ד"ר דינה קדוש

מרכזת מסלול וראש החוג לגיל הרך , NLP Master Practitioner

קורס NLP במכללת NLP-STEPS קורס תורם, מפרה ומפתח גם בהיבט האישי וגם בהיבט המקצועי. טלי היא מנחה מצוינת, קשובה, מקצועית, נינוחה, מאפשרת, מכילה ונעימה בכל מובן.


אורה אמסלם

מאמנת אישית, זוגית ומשפחתית - מנחת הורים, NLP Practitioner

קורס ה- Trainer של - NLPSTEPS , איכותי, מקצועי ועשיר. מי שעוסק ב NLP יעשה טוב אם יפרגן לעצמו את החוויה הייחודית הזו. לבוגרי המאסטר ברצוני להגיד, גם אם אתם רוצים להיות "רק מטפלים" ואין בכוונתכם לפתוח קורסים, אתם חייבים לעצמכם את לימודי הטריינר.


אסתי רוסט

NLP Trainer מאמנת אישית וזוגית, יועצת ארגונית

כמאמן אני מוצא יותר ויותר שימוש בטכניקות NLP ובכלים שלמדתי בקורס. הכלים הפרקטיים משרתים אותי נאמנה בעבודת האימון. טלי היא אדם מדהים והיא ידעה לפשט ולהתאים את מורכבות התהליך אלי באפן אישי.


נחום כץ

מאמן עסקי - NLP Practitioner

לאנשים אשר עוסקים בטיפול, יעוץ ותקשורת עם אנשים - כלי ה NLP פותחים אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות וערוצים ייחודיים למיקוד וקידום המונחה/ מתאמן/ מטופל. מומלץ לכל מי שעובד עם אנשים


ד"ר יועד צופיה

NLP Trainer - ד"ר לחינוך, יועצת ומאמנת בתהליכי שינוי ומיצוי הפוטנציאל האישי

אני ממליצה בחום על קורס ה - Trainer של טלי בן יעקב - NLPSTEPS, השילוב בין תכני ה NLP לתכני ה - SFM, מהווה חוויה של העצמה אישית ומקצועית. זוהי תכנית מנהיגות אישית בשילוב מצוינות מקצועית. מבחינתי זו הייתה השקעה בעתיד המקצועי שלי וזה שווה כל שקל.


שירי בן ארצי

NLP Trainer מאמנת רפואית בעלים של MCI בית הספר לאימון רפואי

השתתפות בקורס NLP עם טלי היה מאוד משמעותי עבורי. הקורס נתן לי כלים לשינוי אישי וגם כלים מקצועיים, המשמשים אותי בקליניקה . טלי מנחה מעולה! קשובה, מקצועית, גמישה . ממליצה לכל אחד – כארגז כלים לחיים ובמיוחד למטפלים, מאמנים, מורים וכל מי שעובד עם אנשים.


בלה שני

הדרכת הורים וייעוץ זוגי - NLP Master Practitioner

טלי אישה עם ידע רב, מקצועית, מפגינה ממלכתיות, רוגע ובו בזמן אסרטיביות בהירות ושיטתיות. טלי היא לגמרי מודל לחיקוי ומפגינה את מה שהיא מלמדת. למרות שכבר עשיתי טריינר והייתה לי תעודה, רציתי ללמוד ולספוג תכונות אלה. אני ממליצה בחום ללמוד אצלי טלי את קורס הטריינר - ויש לי למה להשוות.


יהודית נבעה

NLP Trainer מטפלת ומנחת קורסי הכשרה - NLP , דמיון מודרך והתמקדות.

קורס הטריינר בהובלת טלי בן יעקב ובהנחייתה היה איכותי, מקצועי, מעניין ומעצים. בזכותה העליתי את היכולות והמיומנויות שלי לרף הגבוה ביותר, ממקום "טוב" למצוינות. טלי כיוונה גבוה ולא התפשרה על פחות מזה. היא הובילה כל אחת מאתנו ליצירת חזון אישי ברור לגבי תמונת העתיד שלה וזה חולל שינוי. והכל בדרכי נועם ונדיבות אין קץ.


יעלי גורדון

NLP Trainer מנחת סדנאות, מספרת סיפורים

בקורס "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה" פגשתי את טלי, מנחה מקצועית שאין שני לה, יחס אישי ,טכניקות וחומר ברמה הגבוהה ביותר. התרשמתי מהקורס והרמה המקצועית הייחודית במיוחד בעולם מרובה קורסים ומידע. מקצועיות, יחס אישי והעמקה זה מה שהרגשתי בכל תקופת הלמידה, שהייתה ללא ספק מאתגרת ומהנה.


רחלי שם טוב

NLP Master Practitioner

המרצה טלי בן יעקב, מהווה מודל לחיקוי. הרהיטות בהסברים, בהדגמות, היחס האישי, האכפתיות שכל אחת מאתנו תצליח בגדול. וכמה מילים על הקבוצה - רמת המשתתפים גבוהה, מצאתי חברים לחיים, אנשי מקצוע שיוכלו להמשיך וללוות אותי הלאה ולהוות עבורי כתובת להתייעצות הדדית.


אסתי רוסט

NLP Trainer מאמנת אישית וזוגית, יועצת ארגונית

קורס מקצועי ואיכותי המועבר בצורה מושלמת, מקנה כלים וטכניקות פרקטיים המאפשרים טיפול, העצמה וצמיחה אישיים ולמונחים אחרים. הכל מתבצע באווירה נעימה ובהובלה מקצועית ובטוחה של המרצה, טלי בן יעקב, מומלץ מאוד לכל איש טיפול המעוניין למקסם את יכולותיו.


איתן שחרור

יועץ חינוכי - NLP Master Practitioner

קורס הטריינר אפשר לי להתמקצע ברמה של הבנה עמוקה ויכולת שימוש בכלים, במיומנויות, בעקרונות ובטכניקות וכן לפתח כלים וטכניקות חדשות בהתאם לגישת ה - NLP. הקורס הקפיץ את היכולת שלי לעבוד באופן גמיש ומותאם לצרכי הלקוחות המגוונים שלי. טלי אשת מקצוע מדופלמת ב - NLP !


טליה וינברגר

NLP Trainer, אשת חינוך בכירה, מנחת הורים.

הקורס "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה" הוא קורס חובה לכל אנלפיסט שעובד.ת עם מטופלים. המידע חיוני מאוד לכל עבודת נלפ באשר היא ומוגש בצורה מעמיקה ויסודית. טלי היא מנחה בחסד, גם בעבודת זום, מצליחה לגעת בכל אחת ואחד מהלומדים. היא מביאה גישה צנועה ונעימה, ועונה על כל שאלה בפירוט, בחוכמה ובהמון ניסיון. מומלץ מכל הלב.


ענת ריב"א

NLP Master Practitioner

אני ממליצה בחום על הקורס "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה". טלי מנחה מעולה! מקצועית וניכר הניסיון הרב והמגוון שלה. טלי רהוטה ברורה שיטתית וקשובה. ומשרה ביטחון על הלומדים. קורס טראומה הוא מאתגר מעניין ואצל טלי גם מהנה. ממליצה בחום.


חנה סתיו קוטשר

פסיכולוגית תעסוקתית - NLP Master Practitioner

הקורס - "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה" אין לי מילים לתאר מה הקורס הזה פתח בפניי. עולם שלם של ריפוי של ״מטה קסם״. הפידבקים של האנשים שעברו איתי תהליך עם הכלים האלו עוצמתיים ולא רגילים. ממליצה לכל מטפל, מאמן לעבור את ההכשרה הזו.


הגר מסיקה

מנהלת, מאמנת - NLP Master Practitioner

לימודי nlp אצל טלי זאת חוויה מסוג אחר ולמדתי כמה תארים ותחומי דעת שונים, כאן זה שונה. טלי אישה מיוחדת משכמה ומעלה, מלאת הבנה ואמפטיה לקבוצה ולפרט, בפתיחות, בהומור בריא ומשחרר לצד עומק בחומר.ב סיימתי את המאסטר עם ריפוי אישי וכלים מקצועיים להתמודדויות שונות בחיים שכל אחד ואחת זקוקים לו.


אסתר מזרחי

מאמנת - NLP Master Practitioner

הקורסים יסודיים ומאורגנים היטב. החומרים הלימודיים ניתנים בצורה מרוכזת וברורה. טלי, מורה ומנחה מצוינת! תמיד עונה על שאלות, נותנת הסברים מדויקים, מרחיבה ונותנת ידע ומידע מכל הלב בנדיבות ובהירות. יודעת מתי להעמיק ומתי לשים את הגבולות. אותנטית ומקצועית, מרגישים שהnlp זורם אצלה בדם.


מיכל יהושע

מטפלת בהומאופתיה קלאסית, תטא הילינג - NLP Master Practitioner

הייתה לי הזכות ללמוד את הקורס "עבודה עם זיכרונות וריפוי טראומה". קורס יוצא מין הכלל מכל הבחינות, ברמה מקצועית גבוהה ביותר, מתוקתק מא' עד ת', פשוט תענוג מומלץ לכל מנחה ומאמן NLP


איציק קשת

מאמן אישי הוליסטי וסופרוויזר - NLP Master Practitioner

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו

וקבלו תכנים מעשירים מעולם ה-NLP לתיבת המייל

דילוג לתוכן